Początki zespołu ANAMOR sięgają 1995 r., kiedy to czwórka płocczan, w zasadzie dla czystej przyjemności wspólnego grania zawiązała zespół, który akompaniował okazjonalnie spotykanym wokalistom (był wśród nich m.in. późniejszy laureat IDOLA – Bartek Horn). Grupę stworzyli : Roman Kusy – gitara basowa, Marek Misiak – gitara solowa, Jurek Misiak – perkusja i Czarek Szczerbak – klawisze. Wiosną ’96 dołączył do nich grający na gitarze 12-strunowej Tomek „Tomson” Rychlicki. Wtedy też pojawiła się pierwsza wokalistka – Dominika Owsik. W tym składzie po raz pierwszy pod nazwą ANAMOR zespół zadebiutował 1.06.1996 r. koncertem w płockim MOSiR. Zespół pojawiał się w tym składzie na letnich koncertach (m.in. Inwazja Mocy RMF FM) zdobywając uznanie odbiorców, a w listopadzie wystąpił na „Jesiennych Spotkaniach z Muzyką” w Sierpcu zajmując I miejsce. Zachęciło to członków grupy do realizacji pierwszych nagrań – w lutym 1997 r. w studiu „RADIOAKTYWNI” w Częstochowie powstało demo, na które złożyło się pięć utworów: „Tylko tam”, „Sweet Fantasy”, „Przebudzenie”, „Sam”, „Post Scriptum”. Były to – zdaniem słuchających tych nagrań klimaty soft- rockowe z wyraźnymi wpływami progresywnymi. W tym czasie zespół dał kilka koncertów w płockich klubach muzycznych zdobywając sobie grono sympatyków, a nagrania pojawiały się na antenie lokalnych (i nie tylko) rozgłośni radiowych. Jednak nagła decyzja Dominiki o opuszczeniu zespołu jesienią 1997 r. przerwała ten okres szybkiego rozwoju grupy. Na szczęście na krótko – w listopadzie do zespołu dołączyła Marta Głowacka. Po kilku kolejnych koncertach (m.in. debiut Marty na Finale WOŚP w Płocku) i kilkumiesięcznej pracy nad nowym materiałem ANAMOR pojawił się na Ogólnopolskich Konfrontacjach Muzycznych >GITARIADA<’98 i zdobył nagrodę Komandora Gitariady.

Na przełomie 1998/99 roku nagrał kolejne demo – 7 utworów : „Uliczny kochanek”, „Na dnie”, „Dom na ziemi”, „Będę słońcem”, „Senna impresja”, „Zabić czas”, „Sposób na ciemność”, „Niewidoma”. Ostatni z nich trafił na składankowy album „Polski Art-Rock vol. 1” To nowe demo przyniosło utwory bardziej dojrzałe, ambitniejsze, bardziej rozbudowane i ciekawie zaaranżowane, choć nie pozbawione wpadających w ucho melodii. Uwagę odbiorców zwróciły też przemyślane teksty (często autorstwa samej Marty Głowackiej, ale również Piotra Bytnera).

W lipcu 1999 r. ANAMOR trafił na „VI Noc Symfoniczną” w Wągrowcu – swoim niespełna godzinnym występem poprzedził ABRAXAS, QUIDAM, i Colina Bassa (CAMEL) zbierając pochlebne recenzje. Krótko potem wystąpił też w Rockowych Ogródkach (jeden z utworów znalazł się na płycie „Rockowe Ogródki – Płock ’99”). Jesienią ANAMOR przeżył kolejną zmianę personalną – grupę postanowił opuścić Czarek. Wkrótce na jego miejsce pojawił się Marcin Ozimek.

W lipcu 2000 r. ANAMOR wystąpił ponownie na „Nocy Symfonicznej”(siódma edycja odbyła się w Gołańczy) poprzedzając bezpośrednio zespół Steve’a Adamsa – tym razem z przemyślanym, spójnym programem, zbierając gromkie oklaski, bardzo pochlebne opinie słuchaczy i słowa uznania od samego Adamsa i członków jego bandu.

Krótko potem zachęceni sukcesami i uznanie w oczach (i uszach) odbiorców swej muzyki członkowie grupy decydują się na nagranie debiutanckiego albumu i nie zniechęca ich w tym brak wydawcy. Realizacja nagrań rusza jednak dopiero w listopadzie 2001 r. W studiu KLON w Sierpcu zespół rejestruje 10 utworów, z których 9 trafi na debiutancką płytę ANAMOR. W międzyczasie grupa występuje na Festiwalu Rocka Progresywnego VOYAGE 51 w Warszawie (lipiec 2002 r.) i zdobywa spore uznanie wśród fanów „lżejszej” odmiany rocka progresywnego.

Wydanie płyty poprzedzone zostało trasą koncertową, gdzie zespół występował jako support grupy RIVERSIDE – zespołu rozpoznawalnego nie tylko w Polsce, ale i w świecie.

Samo wydanie płyty trwa jednak dość długo – album ukaże się w październiku 2003 r. stanowiąc uwieńczenie kilkuletniej pracy, wspólnych poszukiwań i muzycznych doświadczeń.

Przeprowadzka Marcina Ozimka do Tomaszowa Mazowieckiego powoduje, że w zespole pojawia się wakat na klawiszowca. W 2006 r. do składu dołącza Maciej Karczewski. ANAMOR w nowym składzie przez kolejne lata pracuje nad materiałem na nową płytę. Ze względu na codzienne inne obowiązki zawodowe wszystkich muzyków, prace bardzo rozciągają się w czasie. Rok 2017 przynosi zmiany: skład zasila ponownie Marcin Ozimek oraz zostają ukończone prace nad nagraniami, które ponownie realizowane są w Studiu KLON w Sierpcu.

Obecny skład zespołu ANAMOR przedstawia się następująco: Marta Głowacka-Szmyd – vocal, Roman Kusy – gitara basowa, Marek Misiak – gitara solowa, Jurek Misiak – perkusja, Maciej Karczewski – klawisze, Marcin Ozimek – klawisze.

Zwieńczeniem ponad 10-letniej pracy nad materiałem na nową płytę „Za witrażem” był koncert z okazji XX-lecia „Rockowych Ogródków” .

W październiku 2017 r. ANAMOR zagrał koncert dla przyjaciół w Młodzieżowym Domu Kultury w ramach Światowego Dnia Muzyki, a w styczniu 2018 r. wystąpił w ramach 26. finału WOŚP w Orlen Arenie. W lipcu 2018 r. zagrał godzinny koncert w Toruniu podczas 12 Festiwalu Rocka Progresywnego. We wrześniu 2018 r. zespół zaprosił płocczan na rockową noc w Teatrze Per Se, gdzie wystąpił jako gwiazda wieczoru.

19 października 2018 r. ANAMOR w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku zagrał koncert promujący płytę „Za witrażem”.

Płyta „Za witrażem”, wydana przez Lynx Music, oficjalną premierę miała 7 lipca br. podczas 12 Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu i spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród fanów rocka progresywnego. Utwór „W górę” otwierający płytę zagościł również w audycji MiniMax Piotra Kaczkowskiego na antenie radiowej Trójki.

Sponsorem głównym wydania płyty „Za witrażem” zespołu ANAMOR jest PKN ORLEN SA.